סירוב ויזה לארה"ב – מה עושים?

סירוב ויזה לארה"ב

בדומה לכל בקשה אחרת, גם כאשר מבקשים ויזה לארה"ב – תמיד יש סברה שהמענה שתקבלו יהיה שלילי. כמו כן, ראוי לציין שאחוזי הסירוב לבקשות המוגשות מישראל הם יחסית גבוהים: 5-6% ובשנים מסוימות אפילו 10% סירוב. יחד עם זאת, לא מדובר באפליה כלשהי, לא יותר מאפיינים אישיותיים הנפוצים בישראל, ואלה המביאים לכך שהאדם לא מסוגל להוכיח לנציגות ארה"ב את טוהר כוונותיו במהלך הביקור בישראל. בפסקות הבאות נסביר לכם כיצד למנוע זאת ואם נתקלתם בבעיית סירוב ויזה לארה"ב – מה עושים?

הסיבות הנפוצות לסירוב

יש שלוש סיבות עיקריות לסירוב לבקשת הוצאת ויזה לארצות הברית:

  • חוסר ראיות המוכיחות כי כוונתכם לגור בישראל – כלומר, מחסור בהוכחות מגובות במסמכים שיש לכם לחזור לישראל.
  • פרטים מהעבר – אישומים הקשורים לסמים, עבר פלילי מכל סוג, בעיות במהלך שהות קודמת בארה"ב.
  • פרטים טכניים – חוסר ביצוע של הפרטים החשובים בתהליך הוצאת הויזה: מילוי קלוקל של הטופס, איחור לריאיון, חוסר במסמכים שהוצגו וכו'.

כך, על מנת למנוע את  הסירוב מלכתחילה, חשוב מאוד להשיג את כל המסמכים הרלוונטיים שיראו שיש לכם מרכז חיים חשוב בישראל: משפחה קרובה שתלויה בכם, לימודים במוסד מוכר, עבודה מסודרת או בית עסק שתלוי בכם. כל אלה יוכיחו לנציגי של השגרירות שאין לכם כל אינטרס להישאר בארה"ב כמהגר לא חוקי.

האם אפשר להיתקל בסירוב בעת הארכת ויזה לארצות הברית?

ראוי לציין שהליך הארכת ויזה לארה"ב הוא פשוט יותר מהוצאה ראשונית, אך גם כאן דברים עשויים להסתבך. קודם כל, המהות של תהליך הארכת ויזה לארצות הברית זה להאריך את האישור שקיבלתם. כך שהתנאי ההכרחי לשם כך הוא ששום דבר לא השתנה. כך, אם בפעם הקודמת שהוצאת ויזה הייתם נשואים ובעלי עבודה מסודרת וכעת אתם גרושים ובחובות – ההארכה עשויה להיתקל בסירוב, כי על פי הנהלים של שגרירות ארה"ב אתם המקרה הקלאסי של אדם שירצה לברוח מהבעיות שלו, ובמקרה זה עדיף קודם לפתור את הבעיות ולאחר מכן להגיש בקשת הארכה.

ולאחר סירוב ויזה לארה"ב – מה עושים?

באופן כללי, הערעור עשוי להיות הליך בעייתי, ובמידת האפשר יש למנוע את כל הסיבות לסירוב. במידה ונפלה טעות כלשהי, ניתן לנסות לערער דרך גורם מוסמך ומקצועי לעניין זה. לחילופין, יש להתחיל את תהליך הבקשה מההתחלה – כולל מילוי הטופס, תשלום האגרה וקביעת תאריך נוסף לריאיון. באופן טבעי, זה דורש הרבה זמן, ואם העניין דוחק, עדיף למצוא גורם שיוכיח את הטעות שנפלה.